مسابقات جهانی فیراکاپ

تاریخچهhttp://www.sadrarobot.com/public/user_data/fira.png
در آگوست 1996 ، 30 تیم از 13 کشور در این مسابقات شرکت کردند. دومین دوره از این مسابقات نیز توسط KIAST در سال 1997 برگزار شد که در حاشیه این مسابقات نشریه "رباتیک و سیستم های خودمختار" به چاپ رسانده شد. تاکنون این مسابقات در کشورهای مختلفی از جمله فرانسه، برزیل، استرالیا، چین و ... برگزار شده است  که در هر دوره با افزایش سطح کیفی مسابقات و افزایش تعداد تیم های شرکت کننده از کشورهای مختلف روبه رو شده است. این دوره از مسابقات چهانی فیراکاپ نیز به میزبانی کشور تایوان برگزار خواهد شد که تیم هایی از کشور ایران از جمله تیم آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا در آن حضور خواهند داشت. مسئولیت برگزاری مسابقات فیراکاپ در ایران بر عهده دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از با سابقه ترین موسسات آموزش عالی کشور در زمینه فنی و مهندسی است. این دانشگاه فعالیتهای خود را تحت عنوان پلی تکنیک تهران از سال ۱۳۳۷ آغاز نمود و به مرور زمان به لحاظ کمی و کیفی گسترش فراوانی یافت به صورتی که امروز این دانشگاه به عنوان "مادر دانشگاههای صنعتی کشور" تلقی می شود و با سابقه بیش از نیم قرن فعالیت درخشان، توانسته است با توسعه فعالیت های آموزشی، تحقیقاتی و دانشجویی، جایگاهی برتر را در میان مراکز علمی تحقیقاتی به خود اختصاص دهد.
پایان کار کاروان اعزامی جمهوری اسلامی ایران در مسابقات جهانی رباتیک فیرا در کشور تایوان با کسب 6 مقام مختلف دانش آموزی و دانشجویی
 
در آخرین روز از رقابت های بیست و دومین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا در کشور تایوان، نمایندگان کشورمان خوش درخشیدند. به گزارش روابطعمومی کاروان جمهوری اسلامی ایران به این رقابت ها، صبح امروز و در پایان رقابت های تیم ها در بخش های دانش آموزی و دانشجویی، تیم های ایرانی حاضر در این مسابقات موفق به کسب عناوین مختلف جهان شدند.
 
سروش صادق نژاد، عضو هیئت رئیسه فدارسیون جهانی رباتیک فیرا در این خصوص افزود: در بخش رقابت های دانش آموزی و در لیگ ربات های انسان نمای دانش آموزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر AUTMan موفق شد در رقابت با سایر رقبای خود از سایر کشورها به مقام قهرمانی این رقابت ها برسد. در این لیگ تیمی از کشور تایوان به مقام دوم دست یافت.
در بخش لیگ امداد شهری(City Racer) تیمSADRAROBOT از آموزشگاه           چیستا رباتیک صدرا از اصفهان موفق به کسب مقام چهارم شد. در ضمن این تیم موفق به کسب امتیاز بهترین عملکرد در این لیگ شد.
 
در بخش لیگ مدیریت بحران دانش آموزی (DRC-Explorer) تیم رباتیک دانش آموزی آرمان از موسسه فرهنگی آموزشی آرمان از شهر مشهد موفق به کسب مقام قهرمانی و تیم رباتیک دانش از دبیرستان دوره اول دانش قلهک موفق به کسب مقام دوم گردید.
 
رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) افزود: در بخش دانشجویی نیز در لیگ ربات های پرنده، تیم cyrus از دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج موفق شد در رقابت با حریفان خود به مقام دوم این مسابقات در این لیگ دست یابد. وی افزود: در روز گذشته نیز تیم رباتیک دانش از دبیرستان دوره اول دانش قلهک موفق شده بود در لیگ عملیات غیرممکن مقام قهرمانی و تیم رباتیک آرمان از موسسه فرهنگی آموزشی آرمان مقام سوم همین لیگ را کسب نمایند.
 
رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) افزود: بیست و دومین دوره رقابت های جهانی رباتیک فیرا، از تاریخ 1 الی 5 شهریور ماه سال 96 و با حضور 106 تیم دانش آموزی و 65 تیم دانشجویی از کشورهای مختلف دنیا در شهر گائوشونگ کشور تایوان برگزار گردید. بیست و سومین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا 2018 نیز سال جاری در کشور دانمارک برگزار می گردد.